Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Otel ve Hotel Dekorasyonları

otel dekorasyonlari

OTEL DEKORASYONLARI NASIL OLMALIDIR?

Kısa zaman aralıkları ile yoğun bir insan trafiğine maruz kalan konaklama merkezleri olan oteller her geçen gün tasarımlarında büyük bir değişim göstermektedir. Kimi oteller teknolojinin ve konforun öne çıkarılması adana düzenlemeler yaparken kimi oteller sadelikten ve samimiyetten yana olmuştur. Lüks 5 yıldızlı oteller de sade ama şık tasarımlar göze çarparken, butik otellerde kültürel değerlerin kullanıldığı samimi ve sıcak tasarımlar göze çarpmaktadır. Oteller yerli yabancı birçok insan gruplarının hizmetine sunulan özel yerlerdir. Dekorasyonları müşterilerin beğenisini kazanacak türden yapılmalıdır. Karışık ve dağınık değil de derli toplu, şık ve görsel kaliteye sahip olmalıdır. Peki otellerin dekorasyonlarında önem arz eden noktalar nelerdir?

Oteller birçok insanın belirli aralıklarla ziyaret ettiği mekanlardır. Kimi insanlar sadece özel organizasyonlar için restoran kısımlarını kullanırken kimi insanlar geceleri konaklamak için kullanmaktadır. Otellerin dekorasyonlarında en önemli özelliklerden bir tanesi hijyendir. Hijyenik malzemelerin tasarımlarda kullanılması oldukça önemlidir. Konforun bulunduğu mobilya malzemelerin kullanılması otelin kalitesini artıracaktır. Rahat bir yatağın bulunduğu işlevsel eşyaların kullanıldığı otel odaları daha sık tercih edilir. Otel odasının ışıklandırması ise belki de odanın cazibesini arttıran en önemli etkendir. Odanın duvarlarında kullanılan boyalar ve duvar kağıtlarının şekilleri uygun ışıkla birleştiği zaman odanın havasını değiştirecektir. Doğru ışıklandırılmanın kullanılması cazibeyi artıracaktır. Duvarlara asılan tabloların oda ile olan uyumu, seçilen perdelerin kullanılan parkeler ile uyumlu olması otel odalarının dekorlarında önemsenmesi gereken unsurlarıdır. Otel odalarında yatakların ve yastıkların konumu, kullanılan avizenin şekli ve abatlarının ise tasarımda kullanılan komidin, kanepe ve masalarla uyumlu olması gerekmektedir. Odalarda bulunan tuvalet ve banyoları da hijyenik gösterecek malzemeler kullanılmalı, aydınlatmanın da huzur verici nitelikte olmasına, duşakabin ya da kullanılan küvetlerin farklı tasarımlardan olmasına özen gösterilmelidir.

Oteller de dekorasyon sadece odalarda yapılmaz, lobide, restoranda, bar kısımlarında, sauna kısmında, havuz ve cafelerinde de aynı özen gösterilir. Lobinin muazzam bir biçim de dekore edilmesi müşterilerde ilk görüşte beğeniyi arttıracaktır. Otelde doğru şekilde kullanılan renk ve ışıklandırma tüm tasarımların çok daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Sauna ve havuzun modern ve huzur verici tasarımda olması, insanı rahatlatan bir havada olması gerekmektedir. Restoranın şık masa ve sandalyeler kullanılarak dizayn edilmesi ve karışık değil de nezih görünmesi gerekmektedir. Sahilde bulunan oturma alanları ve barların da çekici olması, modern ve şık bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir.

Her sene binlerce kişiye ev sahipliği yapan otellerde dekorun çok büyük önemi vardır. Otellerin tercih edilmesini doğrudan etkileyen faktör otellerin görsel açıdan müşteriye hitap etmesidir. Tatil yapacak olan kişilerin gönüllerine dokunacak tasarımların kullanılması, huzur verecek dekorların kullanılması otellerin kalitesini oldukça arttırır. Görsel açıdan göze hitap eden dekorasyonların kullanıldığı oteller her zaman daha çok tercih edilecektir.